Trump’ın Görüştüğü Bitcoin Madencileri, FED Beklentisiyle Satış mı Yapıyor?

Bitcoin piyasası son zamanlarda hem siyasi açıdan hem de teknik göstergeler açısından çalkantılı günler geçiriyor. Eski ABD Başkanı Donald Trump, kripto para birimi topluluğunun desteğini almak için hamlelerde bulunurken, Bitcoin madenciliği sektöründe de önemli gelişmeler yaşanıyor. İşte detaylar…

Trump, Bitcoin madencileri ile bir araya geldi

Trump, Mar-a-Lago’daki malikanesinde CleanSpark Inc. gibi kripto madenciliği şirketlerinin yöneticileriyle bir araya geldi. Bu görüşmede Bitcoin madenciliğinin istikrarlı bir enerji şebekesine katkısı vurgulanırken, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Trump kendisini “Kripto Para Başkanı” ilan ederek bu sektöre verdiği desteği bir kez daha ortaya koydu. Diğer taraftan, Biden yönetimi Bitcoin madenciliğinin çevresel etkileri konusunda endişelerini dile getiriyor. Bu durum, Demokrat Parti’nin madencilik sektörünü daha yakından incelemesine ve enerji tüketimi ile karbon salınımını sıkı takibe almasına yol açıyor.

Çin’in 2021 yılında kripto para birimi madenciliğine yasak getirmesinden bu yana, ABD bu sektörün merkezi haline geldi. Ancak madencilik faaliyetleri, yüksek enerji tüketimi nedeniyle eleştirilerin de hedefi oluyor. Trump, sosyal medya platformu Truth Social’da yaptığı paylaşımda, “TRUMP’A OY VERİN! Biden’ın Bitcoin’e olan nefreti sadece Çin, Rusya ve radikal solculara yardım ediyor. Kalan tüm Bitcoin’lerin ABD’de üretimini istiyoruz! Bu, bizi ENERJİDE LİDER yapacak!” ifadelerini kullanarak Bitcoin madenciliğini bir milliyetçi söylemle harmanladı.

BTC fiyatı ve madenciler FED’i bekliyor

Bu gelişmeler yaşanırken, BTC piyasası teknik açıdan da önemli sinyaller veriyor. Bitcoin’in fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranı kararını görüşeceği kritik FOMC toplantısı öncesinde satış baskısı altında kaldı. Zincir üzerindeki veriler (on-chain data) ise Bitcoin madencilerinin agresif bir şekilde ellerindeki Bitcoin’i sattıklarını gösteriyor. CryptoQuant araştırma başkanı Julio Moreno, BTC madencilerinde önemli bir kapitülasyon (pes etme) eğilimi olduğunu vurguluyor. Madencilerin Pazartesi günü 1.200 Bitcoin sattığı, bu rakamın Mart ayının sonundan bu yana en yüksek günlük satış hacmi olduğu belirtiliyor.

Bu işlemlerin borsalarda değil, tezgah üstü (OTC) piyasalarda yapılması, madencilerin piyasa fiyatlarını aniden etkilemeyecek büyük ve gizli satışlar gerçekleştirdiklerini gösteriyor. Aynı zamanda, Bitcoin OTC masalarındaki Bitcoin miktarı son bir yılda zirveye ulaşarak 54.000 Bitcoin’e yükseldi. Bitcoin’in OTC masalarına transferindeki artış, madencilerin potansiyel fiyat düşüşlerinden endişe duymaları veya nakit ihtiyacı nedeniyle daha fazla Bitcoin satmaya hazırlanabileceklerini düşündürüyor.

Analistler neler diyor?

Son yarılanmadan (halving) sonra birçok madencilik şirketi ve bireysel madenci, karlı bir şekilde faaliyet gösteremediklerini ifade ediyor. Bu durum, sektörden potansiyel bir çıkışa da yol açabilir. Bitcoin analisti Willy Woo, son dönemdeki likidasyonların Bitcoin fiyatlarında aşağı yönlü bir ivmeyi tetikleyebileceğini ifade ediyor. Woo, eğer sonraki likidasyon dalgası bu eğilimi beslerse, Bitcoin’in geri kalan speküle dayalı pozisyonları temizlemek için 62.500 dolara kadar düşebileceğini öne sürüyor.

Woo, herhangi bir önemli yukarı hareketin başlamadan önce “degen” (aşırı kaldıraçlı) vadeli işlem pozisyonlarının temizlenmesi gerektiğini vurguluyor. Analist The Scalping Pro ise, Bitcoin’in fiyatının bir kez daha direnç seviyesinden geri döndüğüne dikkat çekiyor. Bitcoin, Mart ayından bu yana 60.500 dolar ile 71.500 dolar arasında dalgalanıyor ve bu dönemde direnç seviyesinden dördüncü kez reddedildi. Analist, Bitcoin’in daha fazla düşüş yaşamaması için kritik destek seviyesinin 65.000 dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir